TURECKIE SERY

Turcja nie jest krajem słynącym z produkcji serów tak jak Włochy, Francja czy Szwajcaria, a jednak ma się czym pochwalić! Najpopularniejszy w Turcji jest beyaz peynir nieco przypominający fetę, kaşar podobny do parmezanu oraz sery typu tulum. Beyaz peynir jest obowiązkowy przy  tradycyjnym tureckim śniadaniu. Żółte sery są dodatkiem do pysznych tureckich tostów oraz składnikiem serowej potrawy Mıhlama. Wyjątkowy jest Niğde mavi peyniri - ser pleśniowy produkowany w miejscowości Niğde, który niestety jest mało znany w Turcji. Godny uwagi jest też ziołowy Van Otlu Peyniri. Najwięcej serów produkuje się w zachodniej Turcji.


Van Otlu Peyniri
Ser z ziołami, wytwarzany najczęściej z mleka owczego. Do powstałej serwatki dodaje się cynamon, goździki, pieprz, imbir i cukier. Dzięki temu ser nabiera fantastycznego aromatu. Ale to nie koniec. Oprócz smaku po tych składnikach nie zostaje ani śladu. Van otlu peyniri zawiera przede wszystkim zioła. Kompozycje mogą być przeróżne. Najczęściej używane dodatki - tymianek, czosnek niedźwiedzi (yabanî sarımsak), kminek, koper, cząber, oregano, bazylia, szczypiorek, ferula, trybula. Ser dojrzewa koło 3 miesięcy. Jest aromatyczny, lekko ostry i bardzo ziołowy. Jak sama nazwa mówi ser pochodzi miejscowości Van. Na wiosnę tamtym rejonie Turcji rośnie najwięcej ziół.

Tulum peyniri
Występują różne odmiany w zależności od rejonu. W Konyi, Erzincan, Elazığ, Tunceli i Erzurum nazywany jest Erzincan Tulumu lub Şavak Peyniri. Ser tłusty, produkowany z mleka owczego. Ma maślany i nieco gorzkawy smak, kolor jasny.


W Çankırı i Çorum występuje Kargi tulumu. Wytwarzany jest z mleka koziego i trzymany w koziej skórze. Najsmaczniejsza i najbardziej wykwintna odmiana sera typu tulum peyniri.


W rejonie Morza Egejskiego mamy İzmir tulumu, który jest wykonywany z mleka owczego lub mieszanego. Ma dużą zawartość tłuszczu i jest dość zwarty. Kolor kremowy,a smak delikatny.
Eski Kaşar
Twardy żółty ser. Wytwarzany jest odkąd ludy tureckie przywędrowały do Anatolii. Dojrzewa pół roku. Jeżeli wykonany jest z czystego mleka koziego może być przechowywany nawet do 3 lat. Nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa kasher כשר (ang. kosher) czyli koszerny. Smakiem przypomina trochę parmezan. Jest twardy i przeważnie jedyny sposób na niego to użycie tarki. Im starszy tym ma bardziej wyrazisty, pikantny smak.
Taze Kaşar
Jest to młodsza odmiana Eski kaşar. Smak ma łagodniejszy, ale dość wyraźny i jest miękki. Dilimli Kaşar Peyniri
Typowy ser na tosty i kanapki. Bardzo miękki - odpowiednik serków Hochland.Dil peyniri
Ser z mleka krowiego o małej zawartości tłuszczu, bez soli. Jest podobny do kaşara, ale ma jasny, prawie biały kolor. Smak lekko kwaśny, delikatny. Jeden z najpopularniejszych serów w Turcji.


Kars gravyeri
Ser tłusty z mleka krowiego. Dojrzewa od 10 miesiecy do roku. Charakteryzuje się dużymi dziurami i ciemniejszą skórką. Smak słodkawy, przypomina ementaler.


Mihalıç (kelle) peyniri
Ser z mleka owczego. Podobnie jak feta czy beyaz peynir przechowywany jest w solance. Twardy i elestyczny. Używany jest do sałatek i dań zapiekanych lub tostów. Kolor jasny z małymi dziurkami.


Beyaz peynir
Biały ser, jednak polskiego białego sera nie przypomina. Jest dość słony ser o zwartej konsystencji, miękki lub twardy w zależności od zawartości tłuszczu. Składnik tureckiego śniadania, również jako dodatek do potraw z jajek, börka, sałatek.
Tel peynir, Çeçil peyniri
Pochodzi z rejonu Morza Czarnego. Ma niską zawartości tłuszczu. Jest bardzo charakterystyczny gdyż występuje w postaci pasemek lub nitek. Smak delikatny a zarazem trochę kwaskowaty.Çerkez Füme Peyniri
Ser wędzony. Kolor żółty lub kremowy z grubą skórką o niskiej zwartości tłuszczu. Produkowany głownie w Düzce, które leży na granicy regionu Marmara i Morza Czarnego. Wędzony na dymie z drewna drzew iglastych.
Sepet Peyniri
Można powiedzieć, że jest to Çerkez füme peyniri przez uwędzeniem. Na pierwszy rzut oka wygląda jak biały ser i w kolorze biały jest, ale ma konsystencję żółtego sera. Jest elastyczny i dość słony. Produkowany głównie z mleka owczego. Lavaş peyniri
Produkowany jest w Diyarbakırze i Antakyi. Pełnotłusty z mleka krowiego, owczego lub koziego. Jest biały, ma płaski kształt najczęściej okrągły. Jest mało słony i trochę przypomina mozzarellę.


Abaza peyniri
Ser w formie warkocza. Powstaje z mleka owczego, krowiego lub bawolego. Występuje w odmianie naturalnej, z tymiankiem lub czarnuszką.

Niğde mavi peyniri
Mało znany ser, ale wyjątkowy. Przypomina najlepsze francuskie pleśniowe sery. Robiony jest z mleka owczego i dojrzewa minimum rok w specjalnych warunkach. 

Hellim peyniri
Jest to inaczej cypryjskie halloumi. Powstaje z mieszanki mleka koziego i owczego. Jest dość słony i ma jasną barwę. Hellim peyniri można spotkać też w wersji z miętą lub ziołowej. Najczęściej podawany jest smażony lub grillowany i jako składnik sałatek.Çökelek peyniri
Również przypomina biały ser (twaróg). jest dość sypki. Najczęściej robiony z mleka krowiego, ale też koziego. Çökelek z koziego mleka jest bardziej biały i suchy.


Sürk peyniri
Ostry ser z ostrą papryką, tymiankiem i innymi górskimi ziołami. Jest to inaczej Çökelek z dodatkiem oliwy i przyprawami w formie stożka. Ser regionalny Antakyi.

Lor peyniri
przypomina nieco polski biały ser lub ricottę. Nie ma wyraźnego smaku i najczęściej jest wykorzystany jako składnik różnych potraw.Küp peyniri, Çömlek peyniri 
Ser z mleka owczego lub krowiego. Ser trzyma się ciasno w glinianych lub plastikowych butlach z solą. Dodatkiem smakowym jest czarnuszka lub inne zioła. Ser dojrzewa minimum 3 miesiące. Może wystąpić jadalna pleśń. Ma zdecydowany smak, nie co przypomina smakiem ser Roquefort.

3 komentarze:

  1. kocham ten ser nitkowaty haha ogolnie ja na niego mowie serowe wlosy,obzeralam sie nim w Turcji:)

    OdpowiedzUsuń
  2. my również mamy wiele do zaoferowania np nasze sery podhalańskie, do wyboru do koloru :)

    OdpowiedzUsuń
  3. w Polsce serowe nitki nazywają się korbacze, jako nieliczny z serów podhalańskich robiony jest z mleka krowiego, inne są owcze, kozie lub mieszane :)

    OdpowiedzUsuń